Ένα θαύμα ψάχνει ο Αιολικός…

ΛΕΣΒΟΣ:

Στην πρώτη θέση των πλέι άουτ μαζί με τον ΠΑΟΚ Β βρίσκεται ο Ηρακλής που υπέταξε με 1-0 τον Αιολικό στη Χαλάστρα, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ισνάλντο στο φινάλε. Αντίθετα ο Αιολικός έμεινε καθηλωμένος στην τελευταία θέση της κατάταξης και οι ελπίδες του για παραμονή δείχνουν να έχουν πλέον μόνο μαθηματικό χαρακτήρα.Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο ματς ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τον Κούστα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Αιολικός σταδιακά πήρε μέτρα στο γήπεδο και έψαξε με τη σειρά του το δρόμο προς την εστία του Παλαβράκη, με τις δύο ομάδες ωστόσο να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου με αρκετές δυνατές μονομαχίες. Το πρώτο μέρος κύλησε με αρκετή ένταση αλλά χωρίς κλασσικές ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μετά από ένα ημίχρονο που γρήγορα θα ξεχαστεί.
Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ηρακλής είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως κλασσικές ευκαιρίες, με τον Αιολικό να ψάχνει τις στιγμές του, αλλά να μην μπορεί ούτε εκείνος να απειλήσει σοβαρά τον Παλαβράκη. Οι δύο τεχνικοί ανακάτεψαν την τράπουλα, με τις κινήσεις του Σούλη Παπαδόπουλου από τον πάγκο να κάνουν τελικά τη διαφορά στο ματς. Στο 88ο λεπτό, ο Ιωάννου υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι πάνω στον Κωστίκα -που πέρασε ως αλλαγή στο ματς- με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ισνάλντο που επίσης μπήκε ως αλλαγή ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 1-0 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του Ηρακλή που βρέθηκε στη Χαλάστρα.
Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Παλαβράκης. Βιτλής, Πατράλης (46′ Ισνάλντο), Σπυρίδης (77′ Kωστίκας), Κωστόπουλος, Σιούτας, Έμπο, Δοϊρανλής (70′ Nεοφυτίδης), Κούστα, Αρόγιο (62′ Κουντουριώτης), Γκμπενιόν
Αιολικός (Γράφας): Ντόκιτς, Κολλαράς, Γιοκέ, Ζάκαριτς, Μπενίτεζ (65′ Μπαλογιάννης), Καρανίκας (80′ Μούχαλης), Τριανταφυλλάκος, Νούλας (65′ Κριμιτζάς), Σαραντίδης (57′ Ιωάννου), Ουνγιαλίδης, Τριανταφύλλου